Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
  
Strona główna Aktualności Napisz do nas Galeria Mapa serwisu
Niedziela    17 grudnia 2017 imieniny obchodzi: Olimpia, Łukasz, Jolanta  
szukaj
Urząd Gminy Stare Kurowo
Gmina Stare Kurowo
Przyjazny urząd- co, jak załatwić?
OPS Stare Kurowo
Gminny Ośrodek Kultury
Stowarzyszenia
Inwestycje
Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011
Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019
Projekty POKL
Edukacja
Biblioteka
Parafia Stare Kurowo
Dzienniki Urzędowe
Zarząd Gminny ZOSP RP w Starym Kurowie
Czystsze Powietrze
  

















 
Online: 3 odwiedzin: 2129424
  
Uznanie ojcostwa dziecka

Uznanie ojcostwa dziecka

 

I.                   MIEJSCE I SPOSÓB ZAŁATWIENIA SPRAWY

Urząd Stanu Cywilnego w Starym Kurowie

ul. Daszyńskiego 1

Pokój numer 11

Godziny otwarcia

poniedziałek  – piątek 7:30 – 15:30

 

II.                 TERMIN ZAŁATWIENIA SPRAWY

Bez zbędnej zwłoki

III.             WYMAGANE DOKUMENTY

Dowody osobiste do wglądu

IV.             OPŁATY

Przyjęcie uznania ojcostwa jest bezpłatne.

za każdy odpis skrócony - 22 zł

Opłatę skarbową gotówką uiszcza się  bezpośrednio w kasie urzędu w chwili składania wniosku lub przelewem na konto urzędu:
Urząd Gminy Stare Kurowo, ul. Daszyńskiego 1, 66-540 Stare Kurowo
Lubusko- Wielkopolski Bank Spółdzielczy w Drezdenku oddział w Starym Kurowie:

39 8362 0005 0260 0912 2000 0010

 

V.                PODSTAWA PRAWNA

Art. 72 Ustawy z dnia 25 lutego 1964r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 788).

 

VI.             UWAGI

Można uznać ojcostwo dziecka, jeśli nie pochodzi ono z małżeństwa lub w stosunku do którego zostało zaprzeczone ojcostwo.

Do skuteczności uznania konieczne jest, aby matka dziecka potwierdziła, że ojcem dziecka jest ten mężczyzna.

Można uznać ojcostwo przed urodzeniem się dziecka już poczętego.

Osoba, która ukończyła lat 16 a nie ukończyła lat 18 oświadczenia konieczne do uznania ojcostwa może złożyć tylko przed sądem opiekuńczym.

Uznanie ojcostwa nie może nastąpić po osiągnięciu przez dziecko pełnoletniości.

Jeżeli w chwili uznania ojcostwa dziecko ukończyło już trzynasty rok życia, potrzebne jest  także wyrażenie zgody przez dziecko osobiście na zmianę nazwiska wynikającą z uznania ojcostwa

Zgodnie z art.62 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego / ustawa z 25.02.1964r, Dz.U.Nr9, poz.59 z późn. zm/

  • Jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki.
    Domniemania tego nie stosuje się, jeżeli dziecko urodziło się po upływie trzystu dni od orzeczenia separacji.
  • Jeżeli dziecko urodziło się przed upływem trzystu dni od ustania lub unieważnienia małżeństwa, lecz po zawarciu przez matkę drugiego małżeństwa. Domniemywa się, że pochodzi ono od drugiego męża.
  • Domniemania powyższe mogą być obalone tylko na skutek powództwa o zaprzeczenia ojcostwa

 

 

 
«« wstecz

drukujwyślij ten link
  
  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
  
Zapraszamy do zapoznania się ze zbiorem zdjęć w naszej galerii.
  
  
FUNDUSZ SOŁECKI na 2016r. |
© 2006 - 2017 Stare Kurowo. All rights reserved.