Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
  
Strona główna Aktualności Napisz do nas Galeria Mapa serwisu
Poniedziałek    18 grudnia 2017 imieniny obchodzi: Laura, Bogusław, Gracjan  
szukaj
Urząd Gminy Stare Kurowo
Gmina Stare Kurowo
Przyjazny urząd- co, jak załatwić?
OPS Stare Kurowo
Gminny Ośrodek Kultury
Stowarzyszenia
Inwestycje
Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011
Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019
Projekty POKL
Edukacja
Biblioteka
Parafia Stare Kurowo
Dzienniki Urzędowe
Zarząd Gminny ZOSP RP w Starym Kurowie
Czystsze Powietrze
  

 
Online: 5 odwiedzin: 2130512
  
Odkrywamy na nowo miejsca pamięci

Odkrywamy na nowo miejsca pamięci

 

„Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość”       Jan Paweł II

 

      

   Współczesny świat nie stoi w miejscu, żyjemy szybko. Rzadko zatrzymujemy się. Dla nas, uczniów Gimnazjum w Starym Kurowie okazją do chwili refleksji stało się przystąpienie do projektu, związanego z XXII Sesją Sejmu Dzieci i Młodzieży. Od lat bowiem mamy posłów uczestniczących w tych spotkaniach w Warszawie na Wiejskiej. Organizatorzy – Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwo Edukacji Narodowej , Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Instytut Pamięci Narodowej zaproponowały, by temat rekrutacji młodych posłów w 2016 roku brzmiał:

Miejsca pamięci – materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości.

Zadanie miało być związane z działaniami na rzecz podtrzymywania i rozpowszechniania tradycji narodowej i państwowej, poprzez popularyzowanie wiedzy o miejscu pamięci mającym znaczenie dla dziedzictwa i tożsamości lokalnej i narodowej.

            Żyjemy na Ziemi Lubuskiej – tzw. Ziemiach Odzyskanych, tu znajdują się głównie miejsca pamięci związane z PRL. Dodatkową trudnością jest a także fakt, że gimnazjaliści kończą programowo naukę historii na wydarzeniach związanych z zakończeniem I wojny światowej.  Postanowiliśmy poszukać miejsc pamięci szczególnych w lokalnym środowisku. Zorganizowaliśmy zebranie zespołu projektowego i rozpoczęliśmy poszukiwania. Okazało się, że kilkanaście kilometrów od naszej miejscowości, w Dobiegniewie znajduje się

Muzeum Woldenberczyków.  Miejsce było nam znane, ponieważ od lat uczestniczymy w konkursie recytatorskim obozowej poezji. W naszej szkole, wśród uczniów i rodziców  oraz w LO w Drezdenku przeprowadziliśmy badania, które pokazały jak niewiele wiemy o tym miejscu. Umówiliśmy się na wywiad z panią Ireną Zmoczyńska- dyrektorem tej placówki. Dowiedzieliśmy się, że muzeum powstało w 1987 roku z inicjatywy byłych jeńców Oflagu IIC Woldenberg.  Znajdują się tu oryginalne pamiątki z czasów niewoli przekazane przez Woldenberczyków.

Kolejnym krokiem, służącym podtrzymywaniu i rozpowszechnianiu tradycji narodowej oraz popularyzowaniu wiedzy o miejscu pamięci,  było zorganizowanie wyjazdu  do muzeum dla uczniów naszego gimnazjum. Była to ważna i pouczająca lekcja historii.  Dowiedzieliśmy się, że muzeum  mieści się w baraku części niemieckiej obozu. Eksponaty to zbiory własne – ok. 2459 przedmiotów i kilkadziesiąt depozytów. W większości pochodzą od  byłych jeńców lub ich rodzin. Muzeum organizuje wystawy czasowe . Przez pięć lat istnienia obozu przetrzymywanych było w nim ponad 6 tys polskich oficerów i podoficerów uczestniczących w kampanii wrześniowej i Powstaniu Warszawskim. Niemcy przywieźli tu wielu wybitnych naukowców, aktorów, architektów, plastyków, muzyków, pisarzy oraz inżynierów. Z Oflagu IIC Woldenberg zorganizowano 17 ucieczek w których brało udział 34 jeńców. 16 jeńcom udało się odzyskać wolność, a kilku zginęło. Niestety niektórzy żołnierze zginęli już po wojnie z rąk SB. Zbiory mają ogromną wartość historyczną. Szczególnie wzruszyły nas wpisy w księdze pamiątkowej  rodzin, które odnalazły tu ślady bliskich.

            Na tym nie skończyliśmy, informację o podejmowanych działaniach przedstawiliśmy na Sesji Rady Gminy, a w szkole zorganizowaliśmy konkurs międzyklasowy wg pomysłu „Kocham Cię Polsko”, gdzie pojawiły się zadania związane także z tematyką przedsięwzięcia. Dziś podsumowujemy działania na spotkaniu uczniów, rodziców i przedstawicieli środowiska lokalnego.

Jest miesiąc pamięci, przed nami Święto Flagi i Rocznica Konstytucji Trzeciego Maja, chcemy zorganizować lekcje  o Woldenbergu we wszystkich klasach, zachęcamy wychowawców, by zorganizowali wyjazdy do dobiegniewskiego muzeum. W planach mamy także zorganizowanie ROWEROWEGO RAJDU PAMIĘCI, liczymy na współpracę ze strony Gminnego Ośrodka Kultury oraz władz gminy.

Moderatorzy projektu: Paulina Bury, Konrad Kuczyński

 Informacje o działaniach:
https://www.facebook.com/odkrywamynanowo2016/?fref=ts

Więcej zdjęć:
https://plus.google.com/u/0/105992527570765979818/posts/EZWhrZvqQs2

 

 

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
  
  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
  
Zapraszamy do zapoznania się ze zbiorem zdjęć w naszej galerii.
  
  
FUNDUSZ SOŁECKI na 2016r. |
© 2006 - 2017 Stare Kurowo. All rights reserved.