Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
  
Strona główna Aktualności Napisz do nas Galeria Mapa serwisu
Sobota    19 stycznia 2019 imieniny obchodzi: Marta, Henryk, Mariusz  
szukaj
Informator
Urząd Gminy Stare Kurowo
Gmina Stare Kurowo
Przyjazny urząd- co, jak załatwić?
OPS Stare Kurowo
Gminny Ośrodek Kultury
Stowarzyszenia
Inwestycje
Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011
Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019
Projekty POKL
Edukacja
Biblioteka
Parafia Stare Kurowo
Dzienniki Urzędowe
Zarząd Gminny ZOSP RP w Starym Kurowie
Czystsze Powietrze
INSPEKTOR OCHRONY DANYCH
  

 
Online: 3 odwiedzin: 2745482
  
Środowisko geograficzne

Gmina leży na pograniczu południowej części wysoczyzny morenowej Toruńsko-Eberzwaldzkiej i północnej części pradoliny Noteci i Warty.

Ogólna wysokość terenu waha się od 26 m n.p.m. do 60-70 m n.p.m. Na północy na niewielkim obszarze dominują pagórki, moreny czołowej, na południu – w obniżeniu pradoliny Noteci i Warty – równina zalewowa o średnich glebach, często jednak podmokłych i okresowo zalewanych.

Wynikiem takiego uformowania terenu jest przewaga gospodarki łąkowo –hodowlanej nad roślinną i leśną.

W północnej części gminy rozciągają się bory sosnowe stanowiące część Puszczy Drawskiej. Cały ten kompleks leśny administrowany jest przez dwa nadleśnictwa: Nadleśnictwo Strzelce Krajeńskie i Nadleśnictwo Smolarz w Kleśnie.

W drzewostanie borów przeważa zdecydowanie sosna zwyczajna. W niewielkiej ilości występuje także dąb szypułkowy, brzoza i świerk. W formie domieszki występuje ponadto sosna amerykańska (wejmutka), modrzew europejski i robinia (grochodrzew). Pochodzącą
z Ameryki Północnej daglezję (jedlicę) reprezentuje jedynie kilka okazów. W podszycie borów występuje rokitnik szary, kruszyna, jarzębina, czeremcha, tarnina, bez, jałowiec, malina, jeżyna i żarnowiec. Gęste runo składa się z mchów, porostów, wrzosów, paproci, borówki czernicy, widłaków i poziomek. Jesienią lasy odwiedzane są przez licznych grzybiarzy, latem natomiast przez amatorów czarnych jagód. Urozmaicona szata roślinna stanowi naturalne środowisko bytowania zwierząt. Bogatą faunę reprezentują m.in. jelenie, sarny, lisy dziki i wiewiórki jak również bobry, orły, czaple czarne, bociany i wiele innych gatunków ptaków.

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
  
  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
  
Zapraszamy do zapoznania się ze zbiorem zdjęć w naszej galerii.
  
  
FUNDUSZ SOŁECKI na 2016r. |
© 2006 - 2019 Stare Kurowo. All rights reserved.